Tedaviler

Fotodinamik Tedavi

Fotodinamik tedavi özellikle yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda görmenin ciddi anlamda kaybına neden olan ve gözün sinir tabakasının (retina) beslenmesini sağlayan damardan zengin olan koroid tabakasından kaynaklanan anormal damarların tahrip edilmesi amacı ile geliştirilmiş bir lazer tedavi türüdür. 

 

Fotodinamik tedavi ayaktan yapılan bir işlemdir. Önce lazer ışığına duyarlı özel bir boya koldaki toplardamardan 10 dakika boyunca yavaş bir infüzyon şeklinde verilir. Daha sonra gözdeki bu anormal yeni damarlarda toplanan boya göze uygulanan lazer ışınları ile aktive edilir. Lazer ışığını alan bu damarlardaki boya damarlar içinde pıhtı oluşumu başlatır ve zamanla bu damarların tıkanarak kapanmasını sağlar. Eğer kontrollerde ihtiyaca göre çekilen fundus anjiyografilerinde anormal damarların aktif olduğu görülürse aynı yöntem tekrarlanır.
Tedavi ortaya çıkmış olan görme kaybını geri kazandırmaz ancak mevcut görmenin bulunduğu seviyede uzun süre ilerlemeden kalmasını sağlayabilir. Gerekli ise her iki gözede aynı anda uygulanabilir. İşlem ağrısızdır. Tedavi olan hastaların 3 gün boyunca yoğun ışığa çıkmaması gerekmektedir ve gözleri ortam ışığından korumak için özel gözlükler hastaya verilerek kullanmaları istenir.

 

Günümüzde kullanıma yoğun olarak giren ve görmenin korunmasının yanı sıra arttırılmasını da sağlayan  göz içi ilaç (anti-VEGF) enjeksiyonları fotodinamik tedavinin yerini almıştır. Buna rağmen fotodinamik tedavi nadiren bazı olgularda hala kullanılmaktadır.

Online Randevu