Olgularla Üveiti Taklit Eden Hastalıklar

14.03.2019; Prof. Dr. İlknur TUTKUN Retina Göz Hastanesi' nde "Olgularla üveiti taklit eden hastalıklar" başlıklı konferans verdi. Değerli bilgi ve deneyimlerini katılımcılarımızla paylaştığı için kendisine teşekkürlerimizi sunarız.


Üveit Nedir?

Göz küresinin damar ve pigmentten zengin orta tabakası olan uvea tabakasının iltihabına üveit denir. Uvea gözün damarsal dokusu olduğundan tüm gözün damarsal beslenmesinden sorumludur. Dolayısıyla üveit tedavi edilmediğinde görmeyi tehdit edebilen bir durumdur.


Üveit belirtileri nelerdir?

Üveit görmede bulanıklık, ışığa karşı hassasiyet, göz küresinde ya da göz çevresinde ağrı, gözde kızarıklık, görüntüde oluşan lekeler şeklinde belirti verebilmektedir.


Üveit tanısı nasıl konmaktadır?

Üveit, bazı durumlarda hiçbir belirti olmaksızın yalnızca muayenede saptanabilen bir hastalıktır. Rutin göz muayenesi ile tanının kesinleştirilemediği durumlarda fundus floresans anjiografi, görme alanı vb. ileri tetkikler ile romatoloji, göğüs hastalıkları ve dermatoloji konsültasyonları gerekebilmektedir.


Üveit nasıl tedavi edilir?

Üveit atak ve iyileşme dönemleri ile seyreden komplike bir hastalıktır. Üveit tedavisinde amaç kalıcı görme kaybını engellemek ve ağrıyı yok etmektir. Rutin bir tedaviden ziyade hastalığın seyrine, etkenine, ağırlığına göre kişiselleştirilmiş tedavi protokolleri tercih edilmedir.

Online Randevu