Keratokonus Güncel Tedaviye Yaklaşımlar

28.Şubat.2019; Prof. Dr. Nusret ÖZDEMİR Retina Göz Hastanesi' nde "Keratokonus; Güncel Tedaviye Yaklaşımlar" başlıklı konferans verdi. Değerli bilgi ve deneyimlerini katılımcılarımızla paylaştığı için kendisine teşekkürlerimizi sunarız.


Keratokonus nedir?

Keratokonus, korneanın incelmesi ve dikleşmesiyle karakterize ilerleyici bir göz hastalığıdır. Toplumdaki sıklığı 1/2000 olarak bilinmekte ve özellikle genç nüfusu etkilemektedir. Keratokonusta en önemli şikayet görmede azalmadır.


Keratokonusa sebep olan faktörler nelerdir?

Keratokonusun sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte genetik yatkınlık, kontakt lens kullanımı ve gözü ovuşturma gibi faktörlerin etyopatogenezde rol oynadığı düşünülmektedir. Keratokonus tanısı alan her 10 hastadan birinin ailesinden az bir bireyde keratokonus saptanmaktadır.


Keratokonus belirtileri nelerdir?

Keratokonus genellikle her iki gözü etkilemekte, semptomlar hastalığın hangi evrede olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Erken evrelerde hafif bulanık görme, çarpık görme, artmış ışık hassasiyeti şikayetleri görülebilmekteyken ileri evrelerde gözlükle düzelmeyen ciddi görme azlığı, yüksek myopik ve astigmatik kırma kusurları ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın başlangıçtan itibaren ileri evrelere ulaşması genellikle yıllar almaktadır.


Keratokonus tanısı nasıl konulur?

Keratokonus tanısı sıklıkla rutin oftalmolojik muayene sırasında konmaktadır. Hastalığın henüz belirti vermediği dönemde dahi, kornea ön ve arka yüzeyinin detaylı incelenmesini sağlayan ‘Topografi’ cihazı ile hastalığı tanımak mümkün olabilmektedir.


Keratokonus tedavisinde alternatifler nelerdir?

Hastalığın erken evrelerinde görme azlığını gidermede gözlük kullanılması yeterlidir. İleri dönemlerde ise korneada dikleşme artar ve düzensiz astigmatizma meydana gelir. Gözlükle görme artışının yetersiz olduğu bu evrede çeşitli kontakt lensler (sert gaz geçirgen/ hibrid/ piggyback) ve ‘kornea içi halka’ tedavisi gündeme gelmektedir. Hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmış tek tedavi yöntemi ‘kollajen çapraz bağlama (cross linking)’ olmakla birlikte son dönemde ‘Bowman membran transplantasyonu’ vb. yeni tedaviler de araştırılmaktadır. Kollajen çapraz bağlama tedavisi ile kornea çatısını oluşturan kollajen lifler arası bağlar güçlendirilmekte, kornea daha dirençli bir hale getirilmektedir. Görme keskinliğinin oldukça azaldığı ileri dönemde ise kornea nakli görsel rehabilitasyon için tek çözüm olabilmektedir.

Online Randevu