Tetkikler

Elektrofizyolojik Testler

Elektroretinografi (ERG), patern elektroretinografi (Patern ERG), multifokal elektroretinografi (Multifokal ERG), elektrookulografi (EOG) ve görsel uyarıya kortikal yanıt (VEP) pratikte sık kullanılan elektrofizyolojik testlerdir. 

Testler retinanın, makulanın, görme sinirinin ve beyin içindeki görme yollarının fonksiyonu hakkında değerli bilgiler verir. Bu bilgiler hastalıklara teşhis koymada ve tedaviyi belirlemede yardımcıdır. Retinanın ve görme yollarının değerlendirilmesi göz hekimine objektif bilgiler sağlar.

 

Şekil 1: Elektrofizyolojik testlerin demonstratif görüntüsü izlenmekte.


Testlerin bazılarında göz bebekleri damlalar yardımı ile büyütülerek, amaca göre göze, göz çevresine, alına ve saçlı deri bölgesine alıcı elektrotlar geçici olarak yerleştirilir. Testler çoğu zaman karanlık ortamda yapılır. Testlerin tamamı ağrısız olup bir yan etkisi yoktur. Bu yöntemde elektriksel yanıt özel bilgisayar ekranlarında ölçülür ve kaydedilir. Bu testlerin uygulaması için yaklaşık 2 saate varan uzun süreler gerekebilir. Değerlendirmesi oldukça deneyim isteyen, bilgi, tecrübe ve sabır gerektiren bir tanı yöntemidir. Retinitis pigmentoza (tavuk karası), herediter makula distrofileri, Stargart hastalığı, Best vitelliform distrofi gibi kalıtsal retina hastalıkları, toksik retinopatiler, nörooftalmolojik hastalıkların tanısında ve takibinde kullanılır.

Online Randevu