Tetkikler

Biomikroskopi

Biomikroskop cihazı ile yapılan muayene yöntemidir. Göz muayenesinin temel muayene araçlarından biri olan biomikroskop üzerinde bir mikroskop ve ışık kaynağı bulunur. Hasta çenesini çene kısmına ve alnını bir çerçeveye yaslar. Doktor mikroskobun oküler kısmından bakarak gözün dış yüzünde bulunan yapılardan kirpik dipleri, göz kapak içi, gözyaşı tabakası, kornea yüzeyini inceleyebilir. 

Ek olarak kornea katları, ön kamara derinliği ve içeriği, iris, göz bebeği, lens ile ön vitreusa kadar olan yapıların muayene edilmesi mümkündür. Göz yüzeyindeki ülserasyonları ve epitel defektlerini tespit etmek için floresein adlı özel boya damlatılabilir. Cihaza eklenen ek aparatlar farklı muayeneleri yapma imkanı da sağlar.

 

Örneğin anestetik bir maddenin göze damlatılması sonrası aplanasyon tonometresi ile göz içi basıncı ölçülmesi, göze değişik mercekler yerleştirilmesi ile ön kamara açı yapılarının değerlendirilmesi gibi işlemler glokom tanısında ve takibinde kullanılır. Yine cihaz yardımı ile göz yüzeyine yapışmış olan yabancı cisimlerin temizlenmesi sağlanır. Özel mercekler yardımı ile retina, vitreus ve göz siniri değerlendirilir. Üzerine monte edilen kameralar ile gözün fotoğrafı çekilebilir.Online Randevu