Katarakt Tedavisi

Katarakt Tedavisi

Katarakt göze ait doğal lensin (mercek) yapısının bozularak şeffaflığını kaybedip bulanıklaşmasıdır. Genellikle yaşlanmaya bağlı 55-60 yaşın üzerinde oluşur. En sık görülen tipi ilerleyen yaşa bağlı görülen katarakttır. Sistemik hastalıklarla görülebilen kataraktlar vardır; bunlar diabet, myotonik distrofi, atopik dermatit, nörofibromatozis-2'dir. Göz hastalıklarına ikincil kataraktlar görülebilir; bunlar kronik üveitler, akut açı kapanması glokomları, yüksek miyopiler, herediter fundus distrofileri’dir. Göz travmalarına, sistemik bazı ilaçlara ikincil kataraktlar görülebilir. Ailevi kataraktlar da vardır. Konjenital (doğuştan) katarakt olanlar da mevcuttur. Böyle durumlarda altta yatabilecek sistemik hastalıklar araştırılmalıdır.
Tedavi cerrahidir.

Katarakt cerrahisi şeffaflığını yitirmiş bu lensin temizlenip yerine yapay lenslerin konulması işlemidir. Günü birlik cerrahi girişim olup hastalar genelde ameliyattan birkaç saat sonra aynı gün taburcu olabilmekte ve kısa sürede sosyal hayatlarına geri dönebilmektedirler. Günümüzde katarakt cerrahisi için sıklıkla  FAKO yöntemi (halk arasında lazer cerrahisi olarak ta bilinmektedir) uygulanmaktadır. Bu yöntemde gözün en dış saydam kısmına (kornea) 2-3 mm genişliğinde küçük kesi açılır. Bu kesiden FAKO cihazı yardımı ile titreşim yaratarak dokuları sıvılaştıran ses dalgaları kullanılıp lens kapsülü içindeki bulanıklaşmış katarakt materyali parçalanır ve parçalanan bu artıklar cihaz yardımı ile temizlenir. Temizlenen lens yerine orijinal kapsül içine yine aynı kesi yerinden yapay lens yerleştirilir. 

Cerrahiye bağlı gelişebilecek en önemli komplikasyonlar ameliyat sırasında kapsül yırtılması sonucu katarakt materyalinin gözün arkasına (vitreus içine) düşmesi, iris dokusunun hasarlanması,  ameliyat sonrası ise çok nadiren görülen göz içi efeksiyonlarıdır. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde hem cerrahi sırasında hem de cerrahi sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar deneyimli bir cerrah tarafından en aza indirilmekte ve çok yüksek oranlarda başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Cerrahi sonrasında göz sağlığı açısından antibiyotikli damlalar, steroidli damlaları belli bir süre kullanmak ve mikrop kaptırmamak için hijyen kurallarına dikkat etmek gerekir. 

Femtosaniye Lazerle Katarakt Cerrahisi Blog Yazımızı Okudunuz mu ?