Kapak İltihapları

Kapak İltihapları

Göz kapağı cildinin kirpik diplerinin ya da cilt altındaki yumuşak dokunun bakteriyel viral veya parazitler ile enfeksiyonudur.
Arpacık (hordeolum) : Kirpik dibindeki bezler ya da yardımcı gözyaşı bezlerinin iltihabıdır. Ağrılı şişlik ve kızarıklık bazen de abse oluşumu ile seyreden bir hastalıktır.  Tablonun kronik hal aldığı olgularda kapakta ağrısız sert kitle tarzı şişlik kalır (Şalazyon). Tedavisinde etkene göre seçilmiş antibiotik damla ve pomadlar verilir.
Blefaritis: Kirpiğin hemen etrafında ya da yakınındaki yağ bezlerinde oluşan  iltihaptır. Gözde yanma ve kuruma hissi hassasiyet kızarıklıkla karakterizedir. Uzun sürdüğünde kirpiklrde ters dönme ve kapaklarda şekil bozukluğu yapabilir. Tedavisinde antibiotikler ve gerektiğinde çeşitli suni göz yaşları kullanılır.
Kapak iltihaplarının çoğu bakteriyel kökenlidir. Ancak bazen bakterilerin kendisinden değil de salgıladıkları maddelere karşı hassasiyet de aynı tabloyu oluşturabilir. Yine kişinin salgılarının koyu veya yetersiz olması da buna neden olabilir.
Gözlerde kızarıklık batma kapaklarda şişlik kalınlaşma kirpiklerde dökülme ters dönme kabuklanma ve gözyaşının kolay buharlaşması  gibi bulgularının bir ya da birkaçı görülebilir.
Tanı biyomikroskobik muayene ile konur. Hekime şikayetlerin iyi bir şekilde anlatılması ve başka hastalıkların varlığının incelenmesi tanıyı kolaylaştırır.
Kapak hastalıklarının tedavisi antibiyotikli damla ve merhemlerdir. Ancak kabuklanmalar bu ilaçların nüfuz etmesini engeller. Bu yüzden ılık sıcak pansuman ve kapak temizliği ıslak bez ya da pamukla da yapılmalıdır. Gözyaşı dengesi de bozulduğundan suni göz yaşları da gerekebilir.