Kırma (Refraksiyon) Kusurları

Kırma (Refraksiyon) Kusurları

Uzaktaki bir nesneden göz paralel olarak gelen ışınların retinaya ( gözün ağ tabakası) odaklanamamasına bağlı refraksiyon kusurları tanımlanmıştır bunlar miyopi, hipermetropi ve astigmatizma olarak sınıflandırılabilir.

Miyopide göze paralel olarak gelen ışınlar retinanın önünde toplanır, bu nedenle hastalar uzağı bulanık görürler.

 

 

 

Hipermetropide göze paralel olarak gelen ışınlar retinanın arka kısmında odaklanırlar bu nedenle hastaların öncelikli şikayeti yakını net görememektir fakat yüksek hipermetropilerde hastalar uzağı da bulanık görürler.

 

 

Astigmatizmada kornea ya da lensin kırıcılıklarının her açıda aynı olmaması nedeniyle göze gelen ışınların retinada tek bir odak noktası oluşturamamasına bağlı bulanık görme şikayetleri olur. Bu hastalar özellikle dikkat gerektiren işlerle uğraştıklarında ( kitap okuma, bilgisayar ekranına bakma, televizyon izleme vs..)gözlerde ağırlık hissi, baş ağrısı şikayetleri yaşayabilirler.

Gözün ön arka uzunluğunda, kornea ya da lensin eğriliklerinde normalden sapmalara bağlı olarak refraksiyon kusurları görülür. En önemli risk faktörü ailevi kalıtımın olmasıdır.

Otorefraktometrik ya da skiaskopik muayenelerde numaralar tespit edilir, belli mesafelerden hastaların görme keskinliklerine bakarak refraksiyon kusurları uygun merceklerle tashih edilir.
Hastaların tercihleri ve göz muayenesinin uygunluğuna göre refraksiyon kusurları gözlük camları, kontakt lensler ile tashih edilir. Cerrahi olarak da  korneal yüzeylere lazer uygulanarak, göz içerisine lens konularak refraksiyon kusurları refraktif lazer ile düzeltilerek gözlük veya lens kullanım ihtiyacı kalıcı olarak ortadan kaldırılabiliyor. 

Refraktif Lazer tedavisi ile ilgili bilgi, randevu ve uygunluk testi için tıklayınız