Herpetik Keratit

Herpetik Keratit

Gözün ön yüzeyinde bulunan saydam tabakanın ( kornea ) herpes simpleks virüsü (uçuk virüsü) ile karşılaşması sonucu gelişen enfeksiyondur.
Gözlerde sulanma, ağrı (şiddetli değil), kızarıklık, bulanık görme mevcuttur.
Virüsle ilk karşılaşmada hasta ya semptom yoktur yada cilt ve konjonktivanın tutulduğu blefarokonjonktivit denilen bir tablo vardır. Bağışıklığın azalması ile reaktive olan virüs korneada epitelyal keratit gibi yüzeysel bir enfeksiyona yol açabileceği gibi daha derin korneal dokuları tutarak belirgin görmede azalma problemleri yaratacak keratitlere de neden olabilir.
Tanı biyomikroskobik muayene ile konulur. Yanı sıra fluoresan boya veya rose bengal boyası ile kornea boyanarak tipik kuru ağaç dalı şeklindeki ülser tespit edilebilir.
Tedavide topikal ve/veya sistemik antiviral tedaviler uygulanır. Derin korneal yapıların tutulduğu (instertisyel keratit) görme keskinliğini ciddi şekilde tehdit eden olgularda topikal ve/veya sistemik steroidler tedaviye ilave edilebilir. Tekrarlayıcı enfeksiyonlar sonrasında kalıcı görme kayıplarının oluştuğu korneal skarlarda kornea nakilleri de yapılabilmektedir.