Göz Kapağı Cerrahisi

Göz Kapağı Cerrahisi

ENTROPİYON (GÖZ KAPAĞININ İÇE DÖNMESİ): Kirpiklerin ve kapağın içe dönmesi sonucu oluşan durumdur. Sıklıkla sebebi yaşla birlikte alt kapakta kas yapısında gevşeklik ve sarkma sonucunda oluşur. Kapakların ters dönmesi nedeni ile gözün en dışındaki saydam kısımda (kornea) irritasyon denilen batma, kızarıklık ve enfeksiyonlara neden olabilir. Tedavide zaman kazanmak için ilaç tedavisi uygulanabilirse de asıl tedavisi içe dönmüş kapaklara hastanın durumuna göre uygun cerrahilerden biri seçilerek kapak yapısının olması gereken anatomik yapıya dönüştürülmesidir.


EKTROPİYON (GÖZ KAPAĞININ DIŞA DÖNMESİ): Göz kapağının dışa dönmesidir. Kapaklara alınan travma, yaşa bağlı çeşitli nedenler sonucunda oluşabilir. Özellikle beraberinde sulanma kapak iç kısmında kızarıklık ile beraber seyredebilir. Tedavide cerrahi olarak uygun kapak yapısının tekrar oluşturulması gerekir.


PTOZİS (GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ): Üst göz kapaklarının düşmesidir. Doğumsal (konjenital) olanlar büyük bir bölümünü yapsa da çoğu travma ve yaşlılık gibi faktörler nedeni ile tutucu dokuların ayrılması nedeni ile ortaya çıkar. Ptozis orta-ileri yaşta ki hastalarda günün ilerleyen saatlerinde artması gibi özellikler gösteriyorsa mutlaka hasta için nörolojik incelemeler yapılmalıdır. Kapak düşüklüğünün şiddetine göre cerrahiye karar verilir. Üst kapak cildine kesi sonrası göz kapağını kaldıran kaslara yönelik yapılan uygun cerrahi teknikler ile kapak yüksekliği göz bebeğini örtmeyecek şekilde ayarlanır. Sonrasında göz kapağı dikiş ile dikilir. Çocuklarda göz tembelliğine ve kırma kusuruna neden olabileceği için çocuklar bu açıdan mutlaka değerlendirilmeli ve ihtiyaca göre mümkün olan en erken dönemde tedavi edilmelidir.