Hastalıklar

Ptozis (Göz Kapağı Düşüklüğü)

Pitozis Hastalığı Nedir?

Doğuştan ya da sonradan oluşan göz kapağını kaldıran kasın görevini yerine getirememesine bağlı göz kapağı düşüklüğüdür.

 

Pitozis Hastalığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Göz kapağı kasının gelişimsel bozukluğu, bundan sorumlu sinirlerin felci, yaşlılığa bağlı kasın yerinden ayrılması ya da kapaktaki kitlelerin mekanik etkisiyle göz kapağı aşağı doğru yer değiştirebilir.

 

Şekil 1: Hastanemizde opere edilmiş konjenital (doğumsal) pitozis tanılı bir olgunun ameliyat öncesi (solda) ve ameliyat sonrası (sağda) görünümü 

Pitozis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kapak düşüklüğünün sebebine göre bulguları da değişir doğumsal kapak düşüklüğünde göz kapağının hem açılması hem kapanması bozulmuşken yaşa bağlı düşüklükte sadece açamama vardır. Her ikisinde de göz küçükmüş gibi görünür.

 

Şekil 2: Senil pitozis tanısıyla hastanemizde ameliyat edilen bir hastanın ameliyat öncesi (solda) ve ameliyat sonrası (sağda) görünümü izlenmekte. 


Pitozis Hastalığı Seyri ve Tedavisi

Kapak düşüklüğünün derecesini ölçmek için muayene ile standart ölçüm metodu vardır. Muayene ile kapak aralığı ve kapak fonsiyonunu ölçme testleri yapılır. Beraberinde tembellik ve özellikle doğumsal olanlarda miyopik astigmatizm varlığına bakılır.

Tedavisi cerrahidir. Büyüklerde lokal çocuklarda genel anesteziyle göz kapağını kaldıran kasa yönelik işlemler ya da bu kası kaş üzerindeki kasa asma yöntemi kullanılır.

Online Randevu