Hastalıklar

Göz Kapağı İltihabı

Göz Kapağı İltihabı Nedir?

Göz kapağı cildinin kirpik diplerinin ya da cilt altındaki yumuşak dokunun bakteriyel viral veya paraziter enfeksiyonudur.

 

Göz Kapağı İltihabı için Risk Faktörleri Nelerdir?

Göz kapağı cildin devamı olduğu için özellikle Acne Rozasea gibi dermatolojik hastalığı bulunanlarda ve yağlı bir cilde sahip olanlarda göz kapağı iltihaplarına daha sık rastlanmaktadır.

 

Şekil 1: Üst göz kapağında şalazyon (arpacık) görünümü

 

Göz Kapağı İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Gözlerde kızarıklık batma kapaklarda şişlik kalınlaşma kirpiklerde dökülme ters dönme kabuklanma ve gözyaşının kolay buharlaşması  gibi bulgularının bir ya da birkaçı görülebilir. Kapak iltihaplarının çoğu bakteriyel kökenlidir. Ancak bazen bakterilerin kendisinden değil de salgıladıkları maddelere karşı hassasiyet de aynı tabloyu oluşturabilir. Yine kişinin salgılarının koyu veya yetersiz olması da buna neden olabilir.

1) Arpacık (hordeolum) : Kirpik dibindeki bezler ya da yardımcı gözyaşı bezlerinin iltihabıdır. Ağrılı şişlik ve kızarıklık bazen de abse oluşumu ile seyreden bir hastalıktır.  Tablonun kronik hal aldığı olgularda kapakta ağrısız sert kitle tarzı şişlik kalır (şalazyon) (Şekil 1).

2) Blefarit: Kirpiğin hemen etrafında ya da yakınındaki yağ bezlerinde oluşan iltihaptır. Gözde yanma ve kuruma hissi hassasiyet kızarıklıkla karakterizedir. Uzun sürdüğünde kirpiklerde ters dönme ve kapaklarda şekil bozukluğu yapabilir (Şekil 2).

Tanı biyomikroskobik muayene ile konur. Hekime şikayetlerin iyi bir şekilde anlatılması ve başka hastalıkların varlığının incelenmesi tanıyı kolaylaştırır.

 

Şekil 2: Solda posterior blefarit (göz kapağının arka yüz iltihabı); meibomian bez orifislerinin tıkandığı, sağda ise anterior blefarit (göz kapağının ön yüz iltihabı); kirpik diplerinde kepek benzeri birikintiler izlenmekte.


 Göz Kapağı İltihabı Seyri ve Tedavisi

İltihabi kapak hastalıklarının temel tedavisi kirpik dibi hijyeni, antibiyotikli ve bazen steroidli damla ve merhemlerdir. Gözyaşı dengesi de bozulduğundan suni gözyaşı damlalar da gerekebilir.

Online Randevu