Hastalıklar

Göz İçi Kanamalar

Göz İçi Kanama Nedir?

Göz içindeki jöle kıvamlı sıvı (vitreus) içerisine  olan kanamalardır.

 

Göz İçi Kanama için Risk Faktörleri Nelerdir?

Şeker hastalığına bağlı gelişen diyabetik retinopati, retina damar tıkanıklıkları, retina yırtıkları,  yüksek kol tansiyonu (hipertansiyon), retina damar hastalıkları, göz yaralanmaları en sık sebepler arasındadır.

 

Şekil 1: Solda diyabetik retinopatiye bağlı göz içi kanama gelişen bir olgunun arka segment görünümü, sağda ise yoğun göz içi kanama sebebiyle biyomikroskopik muayenede arka segmenti görüntülenemeyen bir olguda ultrasonografik olarak göz içi kanamanın görünümü izlenmekte.

Göz İçi Kanama Belirtileri Nelerdir?

Kanamanın şiddetine göre görmenin aniden tamamen kaybı veya görmenin azalması, gözde siyah örümcek ağı şeklinde uçuşmalar şeklinde ortaya çıkabilir.

Retina muayenesi (oftalmoskopi) ile kolaylıkla saptanır. Kanamanın arkasındaki retina ile ilgili detaylı bilgi elde etmek için en sık kullanılan yöntem oküler ultrasonografidir. 

  

Göz İçi Kanama Seyri ve Tedavisi

Uzun süredir çekilmeyen kanamalarda veya alttaki nedene göre değişen öncelikte erken dönemde vitrektomi ameliyatı uygulanır. Vitrektomi ile kanama temizlenir ve altta yatan duruma göre ek tedavi yaklaşımında bulunulabilir (lazer fotokoagulasyonu, göz içi enjeksiyon, gaz verilmesi, silikon verilmesi gibi). Silikon verilen hastalarda silikon tekrar bir cerrahi ile alınır. Kanamanın yoğun olmadığı bazı olgularda ise cerrahi tedavi uygulamadan yapılan takip ile de kanama çekilebilir. 

Online Randevu