Yaz Aylarında Göz Sağlığı

Yaz Aylarında Göz Sağlığı Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar;

 

Yaz aylarında görülen göz enfeksiyonları için, kuru sıcak, tozlu havalar enfeksiyona neden olurken, yeterli hijyen sağlanmayan havuzlarda enfeksiyon kaynağı olabilir. Havuzlarda hijyene dikkat etmek, kaliteli bir havuz gözlüğü kullanmak önemlidir. Yazın özellikle alerjik göz hastalıklarında artış olur. Alerjik göz hastalıklarında başlıca belirtiler; gözlerde kızarıklık, çapaklanma ve kaşıntıdır. Güneş,  tozlu ve polenli ortamlar alerjiye müsait bir zemin oluşturur. Bu nedenle alerjik kişilerin bu tür ortamlardan uzak durmaları gerekir. Bunun yanında katarakt gelişimi ve sarı nokta hastalığının da uzun süre güneşe maruz kalanlarda daha sık olduğu bildirilmiştir. 

Yaz aylarında güneşin zararlı ultraviyole ışınlarını daha yoğun olarak alırız. Ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için öncelikle güneş ışınlarının en dik geldiği zamanlarda dışarı çıkmamak veya ultraviyole filtreli güneş gözlükleri kullanmak gibi önlemler alınabilir. 

Çocukların da yetişkinlere göre güneşin zararlı ışınlarına karşı daha hassas olduğu unutulmamalıdır. Yaz aylarında çocuklarımızı güneşin zararlı etkilerinden korumak için, mümkün olduğunca güneş ışığının dik geldiği saatlerde dışarı çıkarılmamalıdır. 

Online Randevu