VEGF-Trap (Aflibercept, REGENERON)

Neovaskuler Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun Tedavisinde Enjeksiyon Sıklığını Azaltmayı Vaat Eden Yeni Bir Seçenek;

VEGF-Trap 2002 yılında tanımlanmış plasental büyüme faktörü (PlGF) ile birlikte VEGF-A’nın tüm izoformlarına bağlanan bir rekombinant füzyon proteindir. Diğer intravitreal tedavilere üstünlüğü uygulama sıklığının daha seyrek olması ve VEGF-A’nın tüm izoformları ile P1GF’ye de affinite göstermesi sayılabilir.

Neovaskuler yaşa bağlı makula dejenerasyonlarının tedavisi ile ilgili Faz III çalışmalar, afliberceptinin aylık veya iki ayda bir enjeksiyonlarla hastaların % 95'inde görme kaybını önlediğini göstermektedir. Her 4 ya da 8 hafta da bir uygulanan aflibercept enjeksiyonları ile görmede ortalama 6,9-10,9 arasında harf artışı elde edildiği bildirilmektedir. İlk yıl düzenli uygulanan aflibercept enjeksiyonları sonrasında, hastalara ikinci yıl boyunca ortalama 4.2 enjeksiyon ihtiyacı olduğu belirtilmektedir. Aflibercept, hastalar için gerekli enjeksiyon sıklığını azaltmayı vaat etmekte ve diğer anti-VEGF ilaçlar ile zayıf yanıt alınan hastalar için yeni bir seçenek olarak umut vermektedir.

www.regeneron.com, J Ophthalmol. 2012;2012:483034. Epub 2011 Dec 18. Development of Anti-VEGF Therapies for Intraocular Use: A Guide for Clinicians.

Stewart MW. Clinical and differential utility of VEGF inhibitors in wet age-related macular degeneration: focus on aflibercept. Clin Ophthalmol. 2012;6:1175-86.

Haberi Paylaş: Facebook Twitter