Retina dekolmanı, tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme kaybı ile sonuçlanabilen ve acilen tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır.  

Retina (ağ tabaka) gözün arka-iç bölümünü kaplayan, ve görme uyaranlarını ilk algılayan sinir tabakasıdır. Retina dekolmanı ise değişik nedenlerle bu tabakada gelişen yırtıktan  göz sıvısının arka tarafa geçmesi sonucunda retinanın yerinden ayrılmasıdır. Ayrılma olduğu anda görme kaybolur.  

En önemli sebep yaşlanmadır. Yanısıra katarakt ameliyatı geçirmiş olmak, YAG lazer kapsülotomi uygulanması (katarakt sonrası kesifleşen lens kapsülünün temizlenmesi için yapılır), miyopi, diğer gözde retina dekolmanı olması, ailesel yatkınlık, travma öyküsü gibi risk faktörleri de vardır.

Retina dekolmanı gelişen hastalar başlangıçta ışık çakmaları, görme alanında değişik yoğunlukta lekelenmeler, (oval-yuvarlak şekiller, ipliksi lekeler, örümcek ağı şeklinde görüntüler, siyah veya kırmızı renkte yağan noktalar) oluşur. Bu lekelenmeler genellikle yırtık oluşması sırasında retina damarlarının da yırtılması sonucu gelişen vitreus içi kanamalarından kaynaklanır. Nihayet dekole yani ayrılmış retina bölgesine uyan bölgede görme alanı kaybı gelişir. Tüm retina ayrılınca da görme tamamen kabolur.

Retina dekolmanı tedavisinde tek yöntem cerrahi müdahaledir. Ameliyat yöntemi, retina yırtığı sayısı, büyüklüğü, yeri ve ne zamandır bulunduğuna göre değişiklik gösterir. Retinada oluşan yırtık ve delikler, dekolman gerçekleşmeden tespit edilirse lazerle tedavi edilebilir. Cerrahi tedavi yöntemleri klasik dekolman cerrahisi, pars plana vitektomi ve pnömotik retinopeksi gibi  farklılık gösterse de, temel prensip yırtıkların kapatılmasıdır. Vitrektomi ameliyatında viterus temizlenip, retina yatıştırılır. sonrasında yırtıklar lazer ile kapatılıp gözün durumuna göre gaz veya silikon tamponad uygulanır.

Haberi Paylaş: Facebook Twitter