Lazer, Miyop, hipermetrop ve astigmatın tedavisinde kullanılan ve refraktif cerrahide bütün dünyada uygulanan en yaygın yöntemdir. Lazer tedavisi genel göz muayenesiyle beraber lazere uygunluk testlerinin yapılması sonucu uygun hastalara yapılır.Bu testler ayrıca hastaya yapılabilecek yöntemlerin ne olabileceği konularında da önemli bilgiler verir.

Lazer göz tedavisi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. 18 yaşından küçüklerde göz gelişimini henüz tamamlamamıştır. 18 yaşından önce lazer göz tedavisi yapılması uygun değildir.

Gözlük numaralarınızda son bir yılda bir değişim olmamalıdır veya 0.50 derecenin altında olmalıdır.

Daha yüksek numaralarda hem hastanın güvenliği hem de görsel başarı için uzman hekim kontrolü sonrası karar verilmelidir. 

Lazer göz ameliyatları gözün kornea tabakasına uygulanmaktadır. Bu tabakanın kalınlığının planlanan tedavi için yeterli olması ve yüzey haritasının düzgün olması önemlidir. Keratokonus, katarakt, kuru göz sendromu, glokom ile bazı retina ve göz siniri hastalıkları bulunanlar lazer ile gözlükten kurtulma tedavileri için uygun aday değillerdir.

Daha önceden geçirilmiş göz ameliyatları ve göz yaralanmaları nedeniyle bazı hastalar lazer tedavisi için uygun olmama riski taşıyabilirler.

Lazer göz operasyonu ile ilgili tüm endişe ve merak ettiğiniz konuları mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

 

Haberi Paylaş: Facebook Twitter