Keratokonus, gözün kırıcılığına en fazla katkısı olan kornea dokusunun ilerleyici bir şekilde incelmesi ve öne doğru dikliğinin artması ile olan önemli bir hastalıktır. Korneanın kırma gücünü değiştirerek orta veya ağır derecede düzensiz bulanık görmeye sebep olur. Keratokonus hastalığının son evresinde korneada şişme ve beyazlaşma görülebilir. Hastalar, genellikle ergenlik döneminde başlayan hastalıktan ancak 20'li yaşlarda haberdar olurlar. Hastalık başladıktan sonra her yaşta yavaş ya da ani yapısal  bozulmalara dönüşmekle beraber bu dönüşüm ve görme kalitesi bozulması ekseriyetle  20 li–40 lı yaşlara denk gelir. 

Hastalık genetik geçiş özelliğine sahiptir, bu yüzden düzenli göz muayenesi yaptırmak önemlidir. Keratokonus hastalarının yakınlarında da yüksek astigmat veya yüksek oranda keratokonus şeklinde görülür. Keratokonus hastalığının nedeni tam olarak bilinememekle birlikte, gelişiminde genetik ve mekanik travmalar en önemli rolü oynar. Gözün ovalanması, sert kontakt lens kullanımı gibi çevresel faktörler de hastalığın gelişmesinde rol oynar. Gözde sürekli alerji veya kaşıntı olması, ilerleyen miyopi ve astigmatın olması, gözlüğe rağmen net görememesi, ışığa hassasiyetin artması başağrısı  gibi belirtilerle hastalık kendini gösterir. Bu gibi durumlarda uzman bir hekime muayene olmakta yarar vardır. Çünkü keratokonus hastalığının erken tanı ve tedavisi, ileride ortaya çıkabilecek ciddi görme sorunlarının önlenmesi açısından büyük önem taşır.

Keratokonusun tedavisi iki ana prensip üzerinden yürütülür.Birincisi hastalığın ilerlemesini durdurmak, ikincisi ise görme kalitesini artırmaktır.Günümüzde hastalığın ilerlemesini durdurmak için en sık kullandığımız yöntem collagen cross linking(CCL) uygulamasıdır. Bu uygulama ultraviyole ışık emilimini sağlayarak korneadaki kollagen liflerin birbirine bağlanmasını sağlamaktır.

Görme kalitesinini artırmak için ise sırasıyla gözlük, kontaktakt lens, topografi yardımlı lazer, intrakorneal stromal ring yerleştirme , sınırlı yada tam kornea nakli yöntemlerinin biri veya birkaçının kombine edilmeleri hastalığın durumuna göre kararlaştırılarak uygulanır

Haberi Paylaş: Facebook Twitter