Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Katarakt, ilaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur ve oluşmuş bir kataraktın tek tedavisi ameliyattır. 

Modern teknikler ile günümüzde katarakt ameliyatları iğnesiz, narkozsuz, ağrısız yapılarak hasta aynı gün evine dönmektedir. Katarakt ameliyatı başlamadan göz damlayla uyuşturulduğundan hastaların büyük bir çoğunluğu katarakt ameliyatı sırasında herhangi bir ağrı duymadıklarını ifade etmektedirler. Ameliyat sonrasında genellikle ağrı olmamaktadır. Ağrı olduğu takdirde herhangi bir ağrı kesici alınabilir. Femtosaniye lazer kullanılarak katarakt tedavi edilirken, multifokal merceklerle uzak ve yakın görme sağlanmaktadır. Femto, katarakt ameliyatında göz doktoru bilgisayar kontrollü lazer cihazı kullanır, bu sayede insan faktörü en aza indirilerek ameliyatta güvenlik ve hassaslık en üst seviyeye çıkarılır. 

Femtosaniye Lazer, katarakt cerrahisinde kullanılan multifokal (uzak-yakın) göz içi lenslerin yerleştiği yuvanın üst seviyede düzgün ve yüksek güvenlikle hazırlanabilmesini sağlayarak, görme kalitesini üst seviyeye taşımaktadır. Multifokal lensler ile, katarakt dışında görmeyi azaltan bir göz kusuru olmadığı takdirde, hastanın gözlüğe bağımlılığı çok azalmakta veya tümüyle ortadan kalkabilmektedir. 

Her türlü ameliyat için, o ameliyat konusunda uzmanlığını kanıtlamış bir doktoru tercih etmeliyiz

Haberi Paylaş: Facebook Twitter